LitePlan TED/4-K Kit Housed within a Two Part Enclosure for 60mm Apertures
Quick Find: 55670
Product Discontinued
This item was discontinued on 23rd January, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Emergency Lighting Control Gear
Accessory Type
Ballast
Compatible Lamp Type
LED
Control Gear Type
Emergency
Dimming?
Non-Dimmable
Length
165 mm
Manufacturer
Liteplan
Type
Control Gear
Wattage
4.7 W
Product Overview
LitePlan TED/4-K Kit Housed within a Two Part Enclosure for 60mm Apertures from Lite-Plan
Model: TED/4/TP60
This 3 hour emergency lighting conversion module is comprised of a module, battery and charge LED indicator housed within a two part enclosure for 60mm apertures and is designed to power higher voltage LED loads (between 50V and 250Vf). The TED kit automatically adjusts the output LED current to provide the best match between the battery and load, providing maximum illumination whilst ensuring full battery duration.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Emergency |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 4.7 W |
| Manufacturer | Liteplan |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Length | 165 mm |
| Type | Control Gear |
| Batteries | 4.8V 4.5Ah D Cell Ni-Cd |
| Batteries | 4.0V |
| LED Voltage Range | 50-250V |
| LED Current Limit | 320mA |
| LED Voltage Limit | 250V |
| Bat. Current Limit | 1100mA |
| Mains Supply | 230-240V AC 50/60 Hz |
| Charge Current | 200mA Nominal |
| Recharge Period | 24 Hours |
| Compatible Lamp Type | LED |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| TED/4/TP60 |