Mackwell C514/24/28/G 18 to 28W AC/DC Inverter
Quick Find: 7645
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
Emergency Lighting Control Gear
Accessory Type
Ballast
Compatible Lamp Type
Not Specified
Control Gear Technology
Fluorescent
Control Gear Type
Emergency
Dimming?
Non-Dimmable
Height
35 mm
Length
150 mm
Manufacturer
Mackwell
Type
Control Gear
Wattage
28 W
Width
42 mm
Product Overview
Mackwell C514/24/28/G 18 to 28W AC/DC Inverter from Mackwell
Model: C514/24/28/G
A Mackwell AC/DC Inverter
Technical Specifications
| Control Gear Type | Emergency |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 28 W |
| Manufacturer | Mackwell |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Height | 35 mm |
| Length | 150 mm |
| Type | Control Gear |
| Batteries | 24v |
| Width | 42 mm |