3 Way IP44 Bar Bathroom Spotlight Chrome
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
GU10
Cap/Base Type
2 Pin
Finish
Silver
Height
120 mm
Length
380 mm
Light Fitting Type
Spotlights
Manufacturer
Leading Brand
Material
Metal
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Product Overview
3 Way IP44 Bar Bathroom Spotlight Chrome from
Model: 19072
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Technology | Halogen |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Height | 120 mm |
| Length | 380 mm |
| Max Wattage | 50 W |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Silver |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Metal |
| IP Rating | IP44 |
| Warranty | 1 Year |
| Cap/Base | GU10 |
Associated Product Barcodes
| 5016529190721 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 19072 |
Customer Reviews
for 3 Way IP44 Bar Bathroom Spotlight Chrome
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
2 Reviews
submitted by customers
| | 1 | |
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
22nd September, 2017 - Hazel, United Kingdom
Very pleased would recommend easy to put up.Look nice and bright light.Would have preferred bulbs with the lights.Its like getting a Christmas present without the batteries.Good price
18th July, 2016 - Paul, United Kingdom
Simple 3 spotlight fitting . Excellent quality