B22 4W Amber LED Filament Pear Shaped Bulb Very Warm White (25 Watt Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
22mm Ba22d/BC
Cap/Base Type
Bayonet Cap
Colour Temp
2700 K
Diameter
64 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
25 W
Finish
Amber
Length
145 mm
Light Bulb Type
Squirrel Cage
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
440 lm
Manufacturer
Leading Brand
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Product Overview
B22 4W Amber LED Filament Pear Shaped Bulb Very Warm White (25 Watt Alternative) from
Model: 20318
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £147.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Squirrel Cage |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 25 W |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 440 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 64 mm |
| Length | 145 mm |
| Cap/Base Type | Bayonet Cap |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Amber |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 1 Year |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 22mm Ba22d/BC |
Associated Product Barcodes
| 5016529203186 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 20318 |
Customer Reviews
for B22 4W Amber LED Filament Pear Shaped Bulb Very Warm White (25 Watt Alternative)
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
4 Reviews
submitted by customers
| | 4 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
6th September, 2020 - Julia, United Kingdom
Fab product
21st August, 2020 - DAVID, United Kingdom
Great lamps, great price
13th July, 2020 - Patricia, United Kingdom
These bulbs give a lovely warm light and goes really well with geometric shades.
18th March, 2020 - Sarah, United Kingdom
Looks good, great price.