Loading basket...
Cortez Tiffany NE Pendant RED
Quick Find: 49389
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
14mm E14/SES
Diameter
305 mm
Height
70 mm
Light Fitting Type
Pendants/Lampshades
Manufacturer
Leading Brand
Material
Glass
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Product Overview
Cortez Tiffany NE Pendant RED from
Model: 18568
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Pendants/Lampshades |
|---|---|
| Manufacturer | Leading Brand |
| Diameter | 305 mm |
| Height | 70 mm |
| Max Wattage | 60 W |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Cream |
| Finish | Red |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Glass |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
| Manufacturers Part Number | 18568 |
Associated Product Barcodes
| 5016529185680 |