Cruz Glass Globe with Wood Stand Table Lamp
Quick Find: 57192
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Diameter
200 mm
Finish
Brown
Length
240 mm
Light Fitting Type
Table Lamp
Manufacturer
Leading Brand
Material
Wood/Glass
Type
Light Fitting
Product Overview
Cruz Glass Globe with Wood Stand Table Lamp from
Model: 23083
A unique and stylish 'Cruz' table lamp consisting of a glass globe shade with wooden stand. This model measures 240x200mm and requires a single 40 Watt Edison Screw (E27) base type bulb for use. A perfect statement lighting solution for bedside settings, office spaces, living rooms, coffee tables, reception areas and lobbies.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Table Lamp |
|---|---|
| Manufacturer | Leading Brand |
| Diameter | 200 mm |
| Length | 240 mm |
| Max Wattage | 40W W |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Brown |
| Material | Wood/Glass |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 5016529230830 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 23083 |