Daylight E14 4W LED Filament Clear Candle Bulb
Quick Find: 51585
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED Candle Light Bulbs
Cap/Base
14mm E14/SES
Colour Temp
6500 K
Diameter
35 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
40 W
Length
98 mm
Light Bulb Type
Candle
Light Colour
Daylight (860/865)
Lumens
440 lm
Manufacturer
Leading Brand
Wattage
4 W
Product Overview
Daylight E14 4W LED Filament Clear Candle Bulb from
Model: 20718
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Candle |
|---|---|
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 40 W |
| Lumens | 440 lm |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 35 mm |
| Length | 98 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |