Delta NE Pendant Shade in Cream
Quick Find: 56872
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
22mm Ba22d/BC
Cap/Base Type
Bayonet Cap
Diameter
290 mm
Finish
Cream
Height
125 mm
Light Fitting Type
Pendants/Lampshades
Manufacturer
Leading Brand
Material
Metal
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Product Overview
Delta NE Pendant Shade in Cream from
Model: 19088
A Delta NE light pendant shade from Minisun. This shade will take B22 bayonet cap bulbs up to 60w and it measures 290mm in diameter and 125mm in length. It comes in a cream colour with a painted satin finish and is a great choice a rustic look shade. Works for both domestic and accent lighting.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Pendants/Lampshades |
|---|---|
| Manufacturer | Leading Brand |
| Diameter | 290 mm |
| Height | 125 mm |
| Max Wattage | 60 W |
| Cap/Base Type | Bayonet Cap |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Cream |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Metal |
| Cap/Base | 22mm Ba22d/BC |
Associated Product Barcodes
| 5016529190882 |