Dimmable A70 B22 15W LED Frosted GLS Bulb in Daylight
Quick Find: 56215
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
Dimmable LED GLS Light Bulbs
Cap/Base
22mm Ba22d/BC
Cap/Base Type
Bayonet Cap
Colour Temp
6500 K
Diameter
70 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
75 W
Finish
Frosted
Length
125 mm
Light Bulb Type
GLS
Light Colour
Daylight (860/865)
Lumens
1500 lm
Manufacturer
Leading Brand
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
15 W
Product Overview
Dimmable A70 B22 15W LED Frosted GLS Bulb in Daylight from
Model: 23907
This dimmable B22 15w LED GLS bulb from comes in a frosted finish and make and is a recommended replacement from previous GLS incandescent frosted bulbs. It has colour temperature of 6500K also know as daylight and has an output as high as 1520 lumens when turned up to it's highest on a dimmer switch.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £420.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | GLS |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 15 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 75 W |
| Lumens | 1500 lm |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 70 mm |
| Length | 125 mm |
| Cap/Base Type | Bayonet Cap |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Frosted |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Cap/Base | 22mm Ba22d/BC |
Associated Product Barcodes
| 5016529239079 |