MiniSun IP44 LED Bathroom Mirror Light Daylight (Battery Operated)
Quick Find: 38863
Product Discontinued
This item was discontinued on 8th April, 2026
Alternatively check out our full range of similar products below:
Light Fittings
Beam Angle
120 Degrees
Colour Temp
6500 K
Depth
30 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Finish
Silver
Length
350 mm
Light Colour
Daylight (860/865)
Light Fitting Type
Bathroom Mirror
Lumens
325 lm
Manufacturer
Leading Brand
Material
Mirror
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
0.84 W
Width
400 mm
Product Overview
MiniSun IP44 LED Bathroom Mirror Light Daylight (Battery Operated) from
Model: 18992
A battery operated Bathroom Mirror with a reliable IP44 rating. This mirror features integrated LED lamps designed to offer a low energy, long lasting solution.
Requires 3xAA Batteries (Not Included).
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Bathroom Mirror |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 0.84 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Lumens | 325 lm |
| Colour Temp | 6500 K |
| Depth | 30 mm |
| Length | 350 mm |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Silver |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Mirror |
| IP Rating | IP44 |
| Warranty | 1 Year |
| Width | 400 mm |