Kelsks NE Chrome/Clear Pendant Shade
Quick Find: 56956
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
22mm Ba22d/BC
Cap/Base Type
Bayonet Cap
Diameter
230 mm
Finish
Chrome Plated
Height
245 mm
Light Fitting Type
Pendants/Lampshades
Manufacturer
Leading Brand
Material
Metal/Acrylic
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Product Overview
Kelsks NE Chrome/Clear Pendant Shade from
Model: 20929
This is the 'Prague' 5-way lead crystal flush ceiling fitting from MiniSun, complete with a copper plated finish and 170x350x350mm dimensions. An ultra modern take on the traditional style chandelier, this model is an ideal statement lighting solution for the home in kitchen or living areas, in hotel reception areas, lobbies, and restaurants, alongside bars and theatres. This model requires a 3 Watt G9 lamp.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Pendants/Lampshades |
|---|---|
| Manufacturer | Leading Brand |
| Diameter | 230 mm |
| Height | 245 mm |
| Max Wattage | 40 W |
| Cap/Base Type | Bayonet Cap |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Chrome Plated |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Metal/Acrylic |
| Cap/Base | 22mm Ba22d/BC |