Luiggi Steampunk 4-Way Satin Black Pipework Ceiling Light
Quick Find: 56981
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Depth
500 mm
Finish
Matte Black
Height
230 mm
Light Fitting Type
Ceiling Light
Manufacturer
Leading Brand
Material
Metal
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Product Overview
Luiggi Steampunk 4-Way Satin Black Pipework Ceiling Light from
Model: 21555
This is the 'Luiggi' light fitting from MiniSun, a unique steampunk style 4-way pipework ceiling light with a matt black metal finish and space for 4 Edison Screw base-type bulbs. This model is the ideal lighting solution for modern bars, restaurants and cafes, domestic and retail settings, hotel rooms, reception areas, bedrooms and office spaces.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Ceiling Light |
|---|---|
| Manufacturer | Leading Brand |
| Depth | 500 mm |
| Height | 230 mm |
| Max Wattage | 40 W |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Matte Black |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Metal |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 5016529215554 |