Mini Retro Eyeball Single Spotlight Gloss White
Quick Find: 38445
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
GU10
Cap/Base Type
2 Pin
Depth
110 mm
Height
135 mm
Light Fitting Type
Spotlights
Manufacturer
Leading Brand
Material
Metal
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Width
115 mm
Product Overview
Mini Retro Eyeball Single Spotlight Gloss White from
Model: 17017
With a modern Gloss White finish this Retro Eyeball Spotlight is ideal for use in many domestic lighting environments. This contemporary single fitting utilises one 50 watt (max) rated GU10 lamp.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Technology | Halogen |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Depth | 110 mm |
| Height | 135 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Fitting |
| Finish | White |
| Finish | Chrome |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Metal |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 1 Year |
| Width | 115 mm |
| Cap/Base | GU10 |
Associated Product Barcodes
| 5016529170174 |