Norton Steampunk Wall Light with Glass Shade
Quick Find: 57232
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Depth
220 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Finish
Black
Height
235 mm
Light Fitting Type
Wall Light
Manufacturer
Leading Brand
Material
Metal
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wall Light Type
Antique/Vintage
Width
190 mm
Product Overview
Norton Steampunk Wall Light with Glass Shade from
Model: 23811
A beautifully finished, elegant and easy-to-use lighting solution from MiniSun, the 'Norton' wall light consists of a brass and black metal arm with a clear glass shade, and is suitable for use with an Edison Screw base type 40 Watt bulb. The antique style of this model makes it the perfect lighting solution for traditional style living spaces and hospitality settings.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Wall Light |
|---|---|
| Manufacturer | Leading Brand |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Depth | 220 mm |
| Height | 235 mm |
| Max Wattage | 40 W |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Black |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Metal |
| Width | 190 mm |
| Wall Light Type | Antique/Vintage |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 5016529238119 |