Remote Control for Ceiling Fan
Quick Find: 38545
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Light Fittings
Accessory Type
Controllers/Remotes
Diameter
22 mm
Finish
Grey
Height
120 mm
Manufacturer
Leading Brand
Material
Plastic
Technology
LED
Type
Accessory
Width
55 mm
Product Overview
Remote Control for Ceiling Fan from
Model: 18878
This remote control kit has been designed to work with our range of Ceiling Fans, enabling power controls for the light or fan and speed settings.
Technical Specifications
| Accessory Type | Controllers/Remotes |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Diameter | 22 mm |
| Height | 120 mm |
| Type | Accessory |
| Finish | Grey |
| Material | Plastic |
| Assembly | Some Required |
| Warranty | 1 Year |
| Width | 55 mm |
| Manufacturers Part Number | 18878 |
Associated Product Barcodes
| 5016529188780 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 18878 |