Loading basket...
Set of 3 Dome Shaped White Glass Shades
Quick Find: 56908
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Finish
Frosted
Height
95 mm
Light Fitting Type
Pendants/Lampshades
Manufacturer
Leading Brand
Material
Glass
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Product Overview
Set of 3 Dome Shaped White Glass Shades from
Model: 18228
A set of 3 dome shaped glass shades from in white with a frosted finish. Each shade measures 95mm x 100mm and they can use any E27 cap bulb. The shades are a great choice for a sleek clean look and they will blend in nicely with the any environment with a matching colour palette. The upper hole diameter is 42mm.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Pendants/Lampshades |
|---|---|
| Manufacturer | Leading Brand |
| Height | 95 mm |
| Max Wattage | 60 W |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Frosted |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Glass |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 5016529182283 |