Steel Fixed GU10 Downlight NO BULB Chrome
Quick Find: 49306
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Compatible Lamp Type
GU10
Diameter
87 mm
Downlight Cut Out
65 mm
Finish
Chrome
Light Fitting Type
Downlight
Manufacturer
Leading Brand
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
50 W
Product Overview
Steel Fixed GU10 Downlight NO BULB Chrome from
Model: 18174
A heavy-duty, steel fixed GU10 downlight bulb measuring 125x95x87mm suitable for a 72mm cut-out. This model has a stylish chrome plated finish, ideal for ceiling lighting in kitchen spaces, bedrooms, corridors, hotel rooms, receptions and office spaces, and is suitable for use with a 50 Watt GU10 bulb (not included).
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Downlight |
|---|---|
| Wattage | 50 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Diameter | 87 mm |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Chrome |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Recessed Depth | 125 |
| Downlight Cut Out | 65 mm |
| Compatible Lamp Type | GU10 |
| Manufacturers Part Number | 18174 |