Loading basket...
Trumpet Touch Table Lamp Chrome with a Teal shade
Quick Find: 56893
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
MiniSun Light Bulbs
Cap/Base
14mm E14/SES
Diameter
120 mm
Height
310 mm
Light Fitting Type
Table Lamp
Manufacturer
Leading Brand
Material
Metal & Polycotton
Type
Light Fitting
Width
230 mm
Product Overview
Trumpet Touch Table Lamp Chrome with a Teal shade from
Model: 19732
A trumpet style touch table lamp with a chrome polished silver base and teal lamp shade. The lamp shade is made from TC polycotton and it requires and E14 bulb up to 40w to run. It will make for a great addition to any domestic setting with it's silver base and teal shade and it also has 3 levels of brightness that can be flicked through with the easy to use touch function.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Table Lamp |
|---|---|
| Manufacturer | Leading Brand |
| Diameter | 120 mm |
| Height | 310 mm |
| Max Wattage | 40 W |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Chrome |
| Finish | Silver |
| Finish | Teal |
| Material | Metal & Polycotton |
| Width | 230 mm |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
Associated Product Barcodes
| 5016529197324 |