MR16 12 Volt Pressed Steel Fixed Downlighter White
Quick Find: 33147
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th August, 2017
Alternatively check out our full range of similar products below:
Downlights
Cap/Base
GX5.3/GU5.3
Cap/Base Type
2 Pin
Diameter
80 mm
Dimming?
Dimmable
Downlight Cut Out
65 mm
Light Colour
White (835)
Manufacturer
Aurora
Type
Light Fitting
Wattage
50 W
Product Overview
MR16 12 Volt Pressed Steel Fixed Downlighter White from Aurora
Model: AU-DLL101W
This 12 volt MR16 downlight is fixed and made from pressed steel. This particular unit comes in a white finish.
Technical Specifications
| Wattage | 50 W |
|---|---|
| Manufacturer | Aurora |
| Light Colour | White (835) |
| Dimming? | Dimmable |
| Diameter | 80 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Fitting |
| Input Voltage (Max) | 12 Volt |
| Input Voltage Type | AC |
| Recessed Depth | 105 |
| Downlight Cut Out | 65 mm |
| Cap/Base | GX5.3/GU5.3 |
Associated Product Barcodes
| 5055155411411 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| AU-DLL101W |
| L02W1 |