MR16 Pressed Steel Adjustable Square Low Profile Downlighter White 12 Volt
Quick Find: 33134
Product Discontinued
This item was discontinued on 17th January, 2017
Alternatively check out our full range of similar products below:
Downlights
Cap/Base
GX5.3/GU5.3
Cap/Base Type
2 Pin
Diameter
86 mm
Dimming?
Dimmable
Downlight Cut Out
72 mm
Light Colour
White (835)
Light Fitting Type
Downlight
Manufacturer
Aurora
Type
Light Fitting
Wattage
50 W
Product Overview
MR16 Pressed Steel Adjustable Square Low Profile Downlighter White 12 Volt from Aurora
Model: AU-DLL884W
A square low profile downlight unit that has been designed to take a standard MR16 light bulb. This fitting comes in a white finish.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Downlight |
|---|---|
| Wattage | 50 W |
| Manufacturer | Aurora |
| Light Colour | White (835) |
| Dimming? | Dimmable |
| Diameter | 86 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Fitting |
| Input Voltage (Max) | 12 Volt |
| Input Voltage Type | AC |
| Recessed Depth | 130 |
| Downlight Cut Out | 72 mm |
| Cap/Base | GX5.3/GU5.3 |
Associated Product Barcodes
| 5060076799692 |