NightSearcher Pulsar Pro Rechargeable Set of 5 Sequential Hazard Warning Lights (Blue/Red/Yellow)
Quick Find: 52860
Product Discontinued
This item was discontinued on 27th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
NightSearcher LED Lighting
Beam Angle
360 Degrees
Depth
24 mm
Diameter
110 mm
Light Colour
RGBW
Light Fitting Type
Warning Light
Manufacturer
Nightsearcher
Technology
LED
Type
Light Fitting
Product Overview
NightSearcher Pulsar Pro Rechargeable Set of 5 Sequential Hazard Warning Lights (Blue/Red/Yellow) from NightSearcher
Model: NSPULSARPROSQ-B/R/Y
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Warning Light |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Nightsearcher |
| Light Colour | RGBW |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Depth | 24 mm |
| Diameter | 110 mm |
| Type | Light Fitting |
| Batteries | 3.7V 700mAh Li-ion |
| Modes | 10 Light Modes |
| Weight | 200 |
| IP Rating | IP67 |
| Manufacturers Average Battery Life | 60 Hours |