NightSearcher Solar Sentry 400 Lumen Solar Powered Security Light
Quick Find: 52853
Product Discontinued
This item was discontinued on 27th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
NightSearcher LED Lighting
Beam Angle
120 Degrees
Depth
43 mm
Detection Range
8m
Height
105 mm
Light Fitting Type
Floodlight
Lumens
400 lm
Manufacturer
Nightsearcher
Technology
Solar
Type
Light Fitting
Width
110 mm
Product Overview
NightSearcher Solar Sentry 400 Lumen Solar Powered Security Light from NightSearcher
Model: NEXSUN-400
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Floodlight |
|---|---|
| Technology | Solar |
| Manufacturer | Nightsearcher |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Lumens | 400 lm |
| Depth | 43 mm |
| Height | 105 mm |
| Type | Light Fitting |
| Batteries | 3.7V 2.2Ah Li-ion |
| Modes | 3 Light Modes |
| Detection Range | 8m |
| Charging Time | 8 Hours |
| IP Rating | IP65 |
| Manufacturers Average Battery Life | 50 Hours |
| Width | 110 mm |
Associated Product Barcodes
| 5060033286920 |