Loading basket...
Osram Cool Blue Intense H4 60/55W P43t Xenon Halogen Headlight Lamp
Quick Find: 42413
Part No: 64193CBI-01B
In Stock 1
Available for delivery
Additional Stock Available
Usually delivers in 1-6 days
Available for delivery
Additional Stock Available
Usually delivers in 1-6 days
Price
£7.40
Inc. VAT
£8.88
£12.73 RRP Inc. VAT
30% off saving (£3.85) on RRP Price
£7.40
Inc. VAT £8.88
Inc. VAT £8.88
£12.73 RRP Inc. VAT
30% off saving (£3.85) on RRP Price
Quick Find: 42413
Part No: 64193CBI-01B
Cap/Base
P43t
Colour Temp
4200 K
Diameter
17 mm
Dimming?
Non-Dimmable
ECE Type
H4
Length
82 mm
Light Bulb Type
Specialist
Light Colour
Cool White (840/845)
Manufacturer
Osram
Technology
Halogen
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
55/60 W
Product Overview
Osram Cool Blue Intense H4 60/55W P43t Xenon Halogen Headlight Lamp from Osram
Model: 64193CBI-01B
Emitting 4200K of Bluish White Light this Osram 12 Volt H4 headlight mimics the Xenon look of high end car headlights. Rated at 55 Watts it features a P43t base and is very competitively priced. Providing higher luminous flux, and better visibility compared to a standard halogen car headlight lamp this bulb boasts a 250 hour lamp life, a modern design and is ideal for use in clear-glass headlights.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Specialist |
|---|---|
| Technology | Halogen |
| Wattage | 55/60 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Colour Temp | 4200 K |
| Diameter | 17 mm |
| Length | 82 mm |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 100 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| ECE Type | H4 |
| Cap/Base | P43t |
| Manufacturers Part Number | 64193CBI-01B |
Associated Product Barcodes
| 4008321651280 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 64193CBI-01B |