Osram GU10 4.3W Parathom Pro PAR16 Warm White (50W Alternative) 36Deg
Quick Find: 42745
Product Discontinued
This item was discontinued on 25th April, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
GU10 LED Warm White Bulbs
Beam Angle
36 Degrees
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
3000 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
50 W
GU10 Type
Standard (Full Glass)
Length
55 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
350 lm
Manufacturer
Osram
Reflector/Spotlight Type
GU10
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4.3 W
Product Overview
Osram GU10 4.3W Parathom Pro PAR16 Warm White (50W Alternative) 36Deg from Osram
Model: 4052899451735
From the Osram PARATHOM PAR16 Non-Dimmable Series, a 4.3 Watt LED PAR16 Lamp designed as a functional and energy efficient retrofit replacement for a 50W halogen GU10. Lasting 15,000 hours this Warm White lamp saves 80% in energy consumption and features good colour consistency over the entire life of the lamp. Ideally suited to display and spotlighting applications in museums, exhibition spaces, retail outlets, hotels and restaurants this GU10 LED also emits no UV radiation and contains no mercury.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £191.94
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4.3 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 50 W |
| Beam Angle | 36 Degrees |
| Lumens | 350 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 55 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 3 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Reflector/Spotlight Type | GU10 |
| GU10 Type | Standard (Full Glass) |
| Fitting Rating | Open |
| Manufacturers Part Number | PPAR165036 4,3W/830220-240VGU1010XFS1Osram |
Associated Product Barcodes
| 4052899451735 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 4052899451735 |