Osram Powerstar HQI-E Coated Elliptical 70 watt Cool White E27
Quick Find: 27931
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Osram Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
4000 K
Diameter
55 mm
Length
141 mm
Light Bulb Type
Elliptical
Light Colour
Cool White (840/845)
Lumens
5100 lm
Manufacturer
Osram
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
70 W
Product Overview
Osram Powerstar HQI-E Coated Elliptical 70 watt Cool White E27 from Osram
Model: HQI-E 70 W/NDL CO
The Osram HQI-E comes with a E27 screw base for simple lamp handling. This HQI gives out different light colours, with a UV filter that reduced material load within the luminaire. The UV filter is of IEC 61167standard
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Elliptical |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Lumens | 5100 lm |
| Colour Temp | 4000 K |
| Diameter | 55 mm |
| Length | 141 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 6000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 4050300397849 |