Osram Powerstar HQI-TS Short-Arc 1000 watt Daylight K12S
Quick Find: 10144
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Osram Light Bulbs
Cap/Base
K12S
Colour Temp
6100 K
Diameter
41 mm
Length
187 mm
Light Bulb Type
Double Ended
Light Colour
Daylight (860/865)
Lumens
90000 lm
Manufacturer
Osram
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
1000 W
Product Overview
Osram Powerstar HQI-TS Short-Arc 1000 watt Daylight K12S from Osram
Model: HQI-TS 1000 W/D/S PRO
This is a Osram HQI-TS 1000W/D/S K12S FS1 Metal Halide lamp.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Double Ended |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 1000 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Lumens | 90000 lm |
| Colour Temp | 6100 K |
| Diameter | 41 mm |
| Length | 187 mm |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 6000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Cap/Base | K12S |
Associated Product Barcodes
| 4008321525475 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| OS H1KDS B080 |