Osram Halostar Eco Capsule 35 watt 12V GY6.35 (IRC)
Quick Find: 23727
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Osram Light Bulbs
Cap/Base
G6.35/GY6.35 (6.35mm Apart)
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2900 K
Diameter
120 mm
Length
44 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Warm White (830)
Manufacturer
Osram
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
35 W
Product Overview
Osram Halostar Eco Capsule 35 watt 12V GY6.35 (IRC) from Osram
Model: 64432 ECO 35W 1
A 35W Osram Halostar IRC Capsule that measures only 44mm x 12mm. Designed as an energy saving replacement for a standard halogen capsule lamp this bulb emits significantly lower CO2 emissions and lasts 4000 hours. Offering brilliant white accent light and perfect colour rendering this fully dimmable light source is incredibly versatile.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Wattage | 35 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Colour Temp | 2900 K |
| Diameter | 120 mm |
| Length | 44 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 4000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Cap/Base | G6.35/GY6.35 (6.35mm Apart) |
| Manufacturers Part Number | 64432 ECO 35W 1 |
Associated Product Barcodes
| 4050300615905 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 64432ES D032 |
| M75IRC |