Osram LED Parathom Classic P Golf E27 Clear 2 Watt Warm White (15W Alternative)
Quick Find: 35368
Product Discontinued
This item was discontinued on 25th April, 2016
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED Golfball Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2700 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
15 W
Length
57 mm
Light Bulb Type
Golfball
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
130 lm
Manufacturer
Osram
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
2 W
Product Overview
Osram LED Parathom Classic P Golf E27 Clear 2 Watt Warm White (15W Alternative) from Osram
Model: LEDGOLF2ES27CL
A 2 Watt Clear Edison Screw LED Golfball from the Osram Parathom range of innovative light bulbs. This robust, vibration proof lamp features very low energy consumption, instant 100% light, no warm-up time and low thermal output. Lasting 25,000 hours this non-dimmable lamp is well suited to domestic and general decorative applications.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £91.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Golfball |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 2 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 15 W |
| Lumens | 130 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 57 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 4052899911314 |