Osram Dimmable LED Parathom PAR16 MR16 3.5 Watt Warm White (20W Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 27th February, 2017
Alternatively check out our full range of similar products below:
Osram LED MR16 Light Bulbs
Beam Angle
36 Degrees
Cap/Base
GX5.3/GU5.3
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
20 W
Length
51 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
200 lm
Manufacturer
Osram
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
3.5 W
Product Overview
Osram Dimmable LED Parathom PAR16 MR16 3.5 Watt Warm White (20W Alternative) from Osram
Model: LEDMR164.52736
A robust and highly efficient LED MR16 from the Osram Parathom Professional Range. This dimmable 3.5W Warm White reflector lamp offers high colour consistency and an impressive 25,000 hour lamp life. This is a directional light source ideal for museum, retail and hospitality applications.
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £115.50
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 3.5 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 20 W |
| Beam Angle | 36 Degrees |
| Lumens | 200 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 51 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Cap/Base | GX5.3/GU5.3 |
Associated Product Barcodes
| 4052899910409 |