Osram NAV-T 150W Super 4Y E40 FLH1
Quick Find: 28098
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Osram Light Bulbs
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Colour Temp
2000 K
Length
210 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Sodium Orange
Lumens
17000 lm
Manufacturer
Osram
Technology
Sodium
Type
Light Bulb
Wattage
150 W
Product Overview
Osram NAV-T 150W Super 4Y E40 FLH1 from Osram
Model: NAVT150S4Y
The Osram NAV Super 4Y is dimmable on conventional control gears and electronic control gears. This also has optimum energy efficiency with up to 25 % longer life than standard lamps and is greater reliability than standard lamps.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | Sodium |
| Wattage | 150 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Sodium Orange |
| Lumens | 17000 lm |
| Colour Temp | 2000 K |
| Length | 210 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Giant Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 28000 hrs |
| Cap/Base | 39-40mm GES/E40 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| OS S150T K009 |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Product Data Sheet |