Osram Vialox NAV-TS 400W E40 FC2 FLH1
Quick Find: 28064
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Osram Light Bulbs
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Colour Temp
2000 K
Length
285 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Sodium Orange
Lumens
48000 lm
Manufacturer
Osram
Technology
Sodium
Type
Light Bulb
Wattage
400 W
Product Overview
Osram Vialox NAV-TS 400W E40 FC2 FLH1 from Osram
Model: NAVTS400
The Osram High-pressure sodium vapor lamps NAV-TS 400W FC2 FLH1
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | Sodium |
| Wattage | 400 W |
| Manufacturer | Osram |
| Light Colour | Sodium Orange |
| Lumens | 48000 lm |
| Colour Temp | 2000 K |
| Length | 285 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Giant Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 18000 hrs |
| Cap/Base | 39-40mm GES/E40 |
Associated Product Barcodes
| 4050300015712 |