(Pack of 10) 2 Metre Recessed Black LED Profile P6-1 (15mm x 6.2mm) Clear Cover
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£150.30
Inc. VAT
£180.36
£384.60 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £180.36
£384.60 RRP Inc. VAT
Depth
6.2 mm
External Width
15 mm
Finish
Black
Internal Width
13.4 mm
LED Strip Width Compatibility
Up to 12.5 mm
Length
2000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Tech-Light
Mounting Type
Recessed
Overall Width
25 mm
Profile Code
P6-1
Profile Finish
Black
Profile Type
Rectangular With Flange
Type
LED Profile
Product Overview
(Pack of 10) 2 Metre Recessed Black LED Profile P6-1 (15mm x 6.2mm) Clear Cover from Tech-Light
Model: 866113-10P
The Pack of 10 2 Metre recessed LED profile from Tech-Light with a black finish to hold LED light strip in place with clear cover. It measures 15mm x 6.2mm with an internal width of 12mm. All Tech Light LED profiles are protected by anodization layer which protects them from the elements.
Compatibility: Any LED strip up to 12.5mm wide.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Manufacturer | Tech-Light |
| Depth | 6.2 mm |
| Profile Finish | Black |
| Length | 2000 mm |
| Type | LED Profile |
| Finish | Black |
| Mounting Type | Recessed |
| Internal Width | 13.4 mm |
| External Width | 15 mm |
| Profile Type | Rectangular With Flange |
| Profile Code | P6-1 |
| Overall Width | 25 mm |
| LED Strip Width Compatibility | Up to 12.5 mm |