(Pack of 10) 2 Metre Recessed White LED Profile P6-1 (15mm x 6.2mm) Opal Cover
Quick Find: 81104
Part No: 866111-10P
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£150.30
Inc. VAT
£180.36
£384.60 RRP Inc. VAT
53% off saving (£204.24) on RRP Price
£150.30
Inc. VAT £180.36
Inc. VAT £180.36
£384.60 RRP Inc. VAT
53% off saving (£204.24) on RRP Price
Quick Find: 81104
Part No: 866111-10P
Depth
6.2 mm
External Width
15 mm
Finish
White
Internal Width
13.4 mm
LED Strip Width Compatibility
Up to 12.5 mm
Length
2000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Tech-Light
Mounting Type
Recessed
Overall Width
25 mm
Profile Code
P6-1
Profile Finish
White
Profile Type
Rectangular With Flange
Type
LED Profile
Product Overview
(Pack of 10) 2 Metre Recessed White LED Profile P6-1 (15mm x 6.2mm) Opal Cover from Tech-Light
Model: 866111-10P
A Pack of 10 P6 2 Metre recessed LED profile with Opal Cover from Tech-light in white. It has an internal width of 12mm and measures 15mm x 6.2mm. All Tech Light LED profiles are protected by anodization layer which protects them from the elements.
Compatibility: Any LED strip up to 12.5mm wide.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Manufacturer | Tech-Light |
| Depth | 6.2 mm |
| Profile Finish | White |
| Length | 2000 mm |
| Type | LED Profile |
| Finish | White |
| Mounting Type | Recessed |
| Internal Width | 13.4 mm |
| External Width | 15 mm |
| Profile Type | Rectangular With Flange |
| Profile Code | P6-1 |
| Overall Width | 25 mm |
| LED Strip Width Compatibility | Up to 12.5 mm |