(Pack of 10) 2 Metre Surface Black LED Profile P4-1 (15mm x 7mm) with Clear Cover
Available for delivery
Price
£134.91
Inc. VAT
£161.89
£345.48 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £161.89
£345.48 RRP Inc. VAT
Depth
7 mm
External Width
15 mm
Finish
Black
Internal Width
13.4 mm
LED Strip Width Compatibility
Up to 12.5 mm
Length
2000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Tech-Light
Mounting Type
Recessed
Profile Code
P4-1
Profile Finish
Black
Profile Type
Rectangular Without Flange
Type
LED Profile
Product Overview
(Pack of 10) 2 Metre Surface Black LED Profile P4-1 (15mm x 7mm) with Clear Cover from Tech-Light
Model: 864113-10P
If you want to keep your LED strip lighting safe and secure, then the Pack of 10 2 Metre Recessed/Surface Black LED Profile P4 with clear cover is the perfect accessory. Ideal for use with both indoor and outdoor LED strip lighting, this product is easy to install and hard-wearing, making it an excellent value for money choice for a variety of commercial and residential uses. All Tech Light LED profiles are protected by anodization layer which protects them from the elements.
Compatibility: Any LED strip up to 12.5mm wide.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Manufacturer | Tech-Light |
| Depth | 7 mm |
| Profile Finish | Black |
| Length | 2000 mm |
| Type | LED Profile |
| Finish | Black |
| Mounting Type | Recessed |
| Internal Width | 13.4 mm |
| External Width | 15 mm |
| Profile Type | Rectangular Without Flange |
| Profile Code | P4-1 |
| LED Strip Width Compatibility | Up to 12.5 mm |