(Pack of 10) 2 Metre Surface Mounted LED Micro Profile White (6.6mm x 7mm) P4-4 with Clear Cover
Available for delivery
Price
£114.21
Inc. VAT
£137.05
£292.44 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £137.05
£292.44 RRP Inc. VAT
Depth
7 mm
External Width
6.6 mm
Finish
White
Internal Width
5.3 mm
LED Strip Width Compatibility
Up to 4 mm
Length
2000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Mounting Type
Surface
Profile Code
P4-4
Profile Finish
White
Profile Type
Rectangular Without Flange
Technology
LED
Type
LED Profile
Product Overview
(Pack of 10) 2 Metre Surface Mounted LED Micro Profile White (6.6mm x 7mm) P4-4 with Clear Cover from Tech-Light
Model: 864411-10P
Made by the manufacturers at Tech-Light, this pack of 10 is a narrow 2 metre surface mounted P4-4 profile with clear cover in a white colour. It measures 7mmx6.6mm and can hold LED light strip with a width of up to 5mm. This is compatible with C1 covers available in clear or opal to help you get the look that you desire for your lighting. We always recommend reviewing the technical specifications listed below and the images attached to make sure that you are buying the appropriate items.
Compatibility: Any LED strip up to 4mm wide.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Technology | LED |
| Depth | 7 mm |
| Profile Finish | White |
| Length | 2000 mm |
| Type | LED Profile |
| Finish | White |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Surface |
| Internal Width | 5.3 mm |
| External Width | 6.6 mm |
| Profile Type | Rectangular Without Flange |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturers Part Number | 864411 |
| Profile Code | P4-4 |
| LED Strip Width Compatibility | Up to 4 mm |