(Pack of 10) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Cool White (10 Watt Alternative)
Quick Find: 81204
Part No: G4/LED/1.2W/SIL/42-10P
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£36.30
Inc. VAT
£43.56
£119.64 RRP Inc. VAT
64% off saving (£76.08) on RRP Price
£36.30
Inc. VAT £43.56
Inc. VAT £43.56
£119.64 RRP Inc. VAT
64% off saving (£76.08) on RRP Price
Quick Find: 81204
Part No: G4/LED/1.2W/SIL/42-10P
Cap/Base
G4 (4mm Apart)
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
4200 K
Diameter
10 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
10 W
Length
30 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Cool White (840/845)
Lumens
110 lm
Manufacturer
Prolite
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
1.2 W
Product Overview
(Pack of 10) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Cool White (10 Watt Alternative) from Prolite
Model: G4/LED/1.2W/SIL/42-10P
Emitting a Cool White colour temperature, this pack of 10 LED G4 is perfect for use all manner of domestic or retail lighting applications. Using only 1.2 watts, this capsule can match the output of a conventional 10 watt equivalent, lasting up to 25,000 hours.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £61.60
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 1.2 W |
| Manufacturer | Prolite |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 10 W |
| Lumens | 110 lm |
| Colour Temp | 4200 K |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 30 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Cap/Base | G4 (4mm Apart) |