(Pack of 10) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Daylight (10 Watt Alternative)
Quick Find: 81201
Part No: G4/LED/1.2W/SIL/64-10P
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£27.20
Inc. VAT
£32.64
£104.64 RRP Inc. VAT
69% off saving (£72) on RRP Price
£27.20
Inc. VAT £32.64
Inc. VAT £32.64
£104.64 RRP Inc. VAT
69% off saving (£72) on RRP Price
Quick Find: 81201
Part No: G4/LED/1.2W/SIL/64-10P
Cap/Base
G4 (4mm Apart)
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
6400 K
Diameter
10 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
10 W
Length
30 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Daylight (860/865)
Lumens
110 lm
Manufacturer
Prolite
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
1.2 W
Product Overview
(Pack of 10) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Daylight (10 Watt Alternative) from Prolite
Model: G4/LED/1.2W/SIL/64-10P
Lasting up to 25,000 hours and matching the output of a traditional 10 watt alternative, this pack of 10 1.2 watt LED G4 offers exceptional efficiency. Emitting a Daylight colour temperature, this Capsule is perfect for limited space applications where a crisp light output is needed.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £61.60
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 1.2 W |
| Manufacturer | Prolite |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 10 W |
| Lumens | 110 lm |
| Colour Temp | 6400 K |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 30 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | G4 (4mm Apart) |