(Pack of 3) Integral LED Dimmable 7W R50 Reflector E14 Warm White (40W Alternative)
Available for delivery
Price
£22.77
Inc. VAT
£27.32
£51.80 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £27.32
£51.80 RRP Inc. VAT
Beam Angle
120 Degrees
Cap/Base
14mm E14/SES
Cap/Base Type
Small Edison Screw
Colour Temp
3000 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
40 W
Length
85 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
500 lm
Manufacturer
Integral
Reflector/Spotlight Type
R50
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
7 W
Product Overview
(Pack of 3) Integral LED Dimmable 7W R50 Reflector E14 Warm White (40W Alternative) from Integral
Model: ILR50DD004-3P
This pack of 3 LED R50 lamp has been manufactured by Integral to replace 40W Incandescent style lamps. It has a dimmable function allowing you to control the brightness as needed and comes in a 3000K warm white colour output to offer a comfortable ambient light for your home.
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £138.60
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 7 W |
| Manufacturer | Integral |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 40 W |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Lumens | 500 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 85 mm |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 3 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Reflector/Spotlight Type | R50 |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
| Manufacturers Part Number | ILR50DD004 |