(Pack of 3) Knightsbridge Dimmable LED G9 4W Cool White (25 Watt Alternative)
Usually delivers in 1-6 days
Price
£22.40
Inc. VAT
£26.88
£75.82 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £26.88
£75.82 RRP Inc. VAT
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
G9 (9mm Apart)
Cap/Base Type
2 Pin
Capsule Type
Standard (Plastic)
Colour Temp
4000 K
Diameter
16 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
25 W
Finish
Clear
Length
53 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Cool White (840/845)
Lumens
250 lm
Manufacturer
Knightsbridge
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Product Overview
(Pack of 3) Knightsbridge Dimmable LED G9 4W Cool White (25 Watt Alternative) from Knightsbridge
Model: G9LED17-3P
Matching the output of a conventional 25 watt halogen equivalent this pack of 3 Dimmable LED G9 offers an efficient and reliable replacement. Emitting a crisp cool white colour temperature this lamp is suited to a wide variety of different lighting applications, lasting 30,000 hours.
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £176.40
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Knightsbridge |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 25 W |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 250 lm |
| Colour Temp | 4000 K |
| Diameter | 16 mm |
| Length | 53 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 3 Years |
| CRI Rating | > 80 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Capsule Type | Standard (Plastic) |
| Cap/Base | G9 (9mm Apart) |