(Pack of 5) 2 Metre Recessed Aluminium LED Profile P6-1 (15mm x 6.2mm) Opal Cover
Available for delivery
Price
£76.76
Inc. VAT
£92.11
£186.18 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £92.11
£186.18 RRP Inc. VAT
Depth
6.2 mm
External Width
15 mm
Finish
Aluminium (Silver)
Internal Width
13.4 mm
Length
2000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Tech-Light
Mounting Type
Recessed
Overall Width
25 mm
Profile Code
P6-1
Profile Finish
Anodized Silver
Profile Type
Rectangular With Flange
Technology
LED
Type
LED Profile
Product Overview
(Pack of 5) 2 Metre Recessed Aluminium LED Profile P6-1 (15mm x 6.2mm) Opal Cover from Tech-Light
Model: 866102-5P
An aesthetically pleasing Pack of 5 P6-1 Tech Light Recessed Slim Profile in 2 meter lengths with opal cover that features wings to conceal the mounting channel edge and measures only 6.2mm in height. Able to integrate into any surface (e.g. wood, plasterboard, stone panels, walls), it is for use with standard 8mm and 10mm LED Strip Lights and manufactured from high grade anodised aluminium, providing a heat sink to maintain good heat transfer efficiency. Typical applications include advertising signs, island and trade show/exhibition displays, kitchen lighting and retail outlets.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Tech-Light |
| Depth | 6.2 mm |
| Profile Finish | Anodized Silver |
| Length | 2000 mm |
| Type | LED Profile |
| Finish | Aluminium (Silver) |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Recessed |
| Internal Width | 13.4 mm |
| External Width | 15 mm |
| Profile Type | Rectangular With Flange |
| Warranty | 2 Years |
| Profile Code | P6-1 |
| Overall Width | 25 mm |