(Pack of 5) Crompton 600mm LED T8 9W 2ft Tube Daylight
Available for delivery
Price
£31.02
Inc. VAT
£37.22
£82.32 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £37.22
£82.32 RRP Inc. VAT
Beam Angle
320 Degrees
Cap/Base
G13
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
6500 K
Diameter
25 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
18 W
Finish
Diffused
Length
602 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Daylight (860/865)
Lumens
900 lm
Manufacturer
Crompton
Material
Glass
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
165-240 Volt
Wattage
9 W
Product Overview
(Pack of 5) Crompton 600mm LED T8 9W 2ft Tube Daylight from Crompton
Model: LFT2DL-5P
Offering excellent reliability and efficiency, this pack of 5 2ft Crompton LED Tube is perfect for a wide variety of lighting applications. Features include an impressive 40,000 hour life span, crisp daylight colour temperature and internal diffused coating. Live/neutral one end only.
Experience efficient and reliable lighting with the LED T8 Full Glass Tube, designed for superior performance and versatility. Its internal diffused coating delivers a wide 250° light output, ensuring bright, even illumination perfect for any indoor space.
Key Features:
Energy Efficient: Reduce power consumption without sacrificing brightness.
Long Life: Lasts up to 25,000 hours with 12,500 switching cycles, ensuring durability.
Daylight Light: The 6000K daylight colour temperature creates a balanced, natural light.
High-Quality Illumination: A CRI of ≥80 ensures accurate and vivid colour representation.
Retrofit Ready: Includes an LED starter for seamless installation in existing single battens.
User-Friendly: Delivers instant full light with no warm-up time and is not dimmable for consistent output.
Built to Last: Backed by a 4-year warranty for peace of mind.
Specifications:
Cap Type: G13
Beam Angle: 250°
Recommended Use: Indoor only
Important Information:
For maximum energy efficiency, Crompton Lamps recommends wiring directly to mains.
Upgrade to the LED T8 Full Glass Tube for efficient, long-lasting, and high-quality lighting tailored to your needs.
Please Note: For wiring instructions (including modular 600x600 CCG Fittings) please see data sheet on downloads tab. Product must be ordered in minimums of 10 to reduce risk of breakage in transit.
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £63.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 9 W |
| Manufacturer | Crompton |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 18 W |
| Beam Angle | 320 Degrees |
| Lumens | 900 lm |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 602 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Diffused |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 165-240 Volt |
| Material | Glass |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 4 Years |
| CRI Rating | > 80 |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | G13 |