(Pack of 5) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Cool White (10 Watt Alternative)
Quick Find: 81203
Part No: G4/LED/1.2W/SIL/42-5P
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£19.22
Inc. VAT
£23.06
£59.82 RRP Inc. VAT
61% off saving (£36.76) on RRP Price
£19.22
Inc. VAT £23.06
Inc. VAT £23.06
£59.82 RRP Inc. VAT
61% off saving (£36.76) on RRP Price
Quick Find: 81203
Part No: G4/LED/1.2W/SIL/42-5P
Cap/Base
G4 (4mm Apart)
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
4200 K
Diameter
10 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
10 W
Length
30 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Cool White (840/845)
Lumens
110 lm
Manufacturer
Prolite
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
1.2 W
Product Overview
(Pack of 5) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Cool White (10 Watt Alternative) from Prolite
Model: G4/LED/1.2W/SIL/42-5P
Emitting a Cool White colour temperature, this pack of 5 LED G4 is perfect for use all manner of domestic or retail lighting applications. Using only 1.2 watts, this capsule can match the output of a conventional 10 watt equivalent, lasting up to 25,000 hours.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £61.60
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 1.2 W |
| Manufacturer | Prolite |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 10 W |
| Lumens | 110 lm |
| Colour Temp | 4200 K |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 30 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Cap/Base | G4 (4mm Apart) |