(Pack of 5) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Daylight (10 Watt Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 15th April, 2026
Alternatively check out our full range of similar products below:
G4 LED Bulbs
Cap/Base
G4 (4mm Apart)
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
6400 K
Diameter
10 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
10 W
Length
30 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Daylight (860/865)
Lumens
110 lm
Manufacturer
Prolite
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
1.2 W
Product Overview
(Pack of 5) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Daylight (10 Watt Alternative) from Prolite
Model: G4/LED/1.2W/SIL/64-5P
Lasting up to 25,000 hours and matching the output of a traditional 10 watt alternative, this pack of 5 1.2 watt LED G4 offers exceptional efficiency. Emitting a Daylight colour temperature, this Capsule is perfect for limited space applications where a crisp light output is needed.
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £61.60
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 1.2 W |
| Manufacturer | Prolite |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 10 W |
| Lumens | 110 lm |
| Colour Temp | 6400 K |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 30 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | G4 (4mm Apart) |