(Pack of 5) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Very Warm White (10 Watt Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 15th April, 2026
Limited stock, only 5 available.
Price
£17.37
Inc. VAT
£20.84
£62.70 RRP Inc. VAT
Alternatively check out our full range of similar products below:
G4 LED Bulbs
Cap/Base
G4 (4mm Apart)
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
10 W
Length
30 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
110 lm
Manufacturer
Prolite
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
1.2 W
Product Overview
(Pack of 5) Prolite 1.2W LED G4 Capsule Very Warm White (10 Watt Alternative) from Prolite
Model: G4/LED/1.2W/27K-5P
Designed as a replacement for 10 watt conventional G4 capsules this pack of 5 1.2 watt LED equivalent offers an excellent energy saving alternative. This lamp emits a natural very warm white colour temperature and lasts for an impressive 25,000 hours. Please note you will need an LED Driver with this capsule.
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £61.60
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 1.2 W |
| Manufacturer | Prolite |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 10 W |
| Lumens | 110 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Length | 30 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Cap/Base | G4 (4mm Apart) |