(Pack of 5) Prolite LED Reflector 50mm Diameter 5W SES Warm White (40 Watt Alternative)
Available for delivery
Price
£28.53
Inc. VAT
£34.24
£46.20 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £34.24
£46.20 RRP Inc. VAT
Beam Angle
120 Degrees
Cap/Base
14mm E14/SES
Cap/Base Type
Small Edison Screw
Colour Temp
3000 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
40 W
Length
84 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
400 lm
Manufacturer
Prolite
Reflector/Spotlight Type
R50
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
5 W
Product Overview
(Pack of 5) Prolite LED Reflector 50mm Diameter 5W SES Warm White (40 Watt Alternative) from Prolite
Model: R50/LED/5W/SES3K-5P
A Direct Replacement for a 60W Halogen Par16 Hi Spot, the pack of 5 5 watt Warm White R50 (50mm dia) LED offers significant energy savings of up to 80% on running costs. This high intensity bulb features a 30,000 hour lamp life over a standard halogen bulb.
- Ideal substitute for halogen with significant energy savings
- High luminous maintenance: 70% lumen at 30,000 hours
- 3000K (Warm White)
- 240V GU10 120 Degree beam
- 5W High intensity LED Replaces Halogen Par 16 R50 Hi Spot
- 30,000 hours life low energy consumption
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £294.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 5 W |
| Manufacturer | Prolite |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 40 W |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Lumens | 400 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 84 mm |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | A++ |
| Reflector/Spotlight Type | R50 |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |