PAR38 LED E27 17 Watt Very Warm White (120 Watt Alternative)
Quick Find: 44823
Product Discontinued
This item was discontinued on 12th August, 2021
Alternatively check out our full range of similar products below:
Prolite PAR 38 Light Bulbs
Beam Angle
36 Degrees
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2700 K
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
120 W
Length
129 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
1350 lm
Manufacturer
Affinity Lighting
Reflector/Spotlight Type
Par 38
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
17 W
Product Overview
PAR38 LED E27 17 Watt Very Warm White (120 Watt Alternative) from Affinity Lighting
Model: AFFREF101
Ultra efficient, this reliable 17w LED PAR38 from Affinity Lighting is perfect for various lighting applications. This non-dimmable lamp can match the output of a conventional 120w halogen equivalent, whilst lasting up to 12 times longer. Emits a comforting very warm white colour temperature. Replaces previous model (LED0030).
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £721.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 17 W |
| Manufacturer | Affinity Lighting |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 120 W |
| Beam Angle | 36 Degrees |
| Lumens | 1350 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Length | 129 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 3 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Reflector/Spotlight Type | Par 38 |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 0700646364732 |