Philips 2000w (415v) Metal Halide Ballast
Quick Find: 6766
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED Light Bulbs
Capacitance
80 µf
Dimming?
Non-Dimmable
Height
98 mm
Length
330 mm
Manufacturer
Philips
Technology
Metal Halide
Type
Control Gear
Width
116 mm
Product Overview
Philips 2000w (415v) Metal Halide Ballast from Philips
Model: BHL2000L76
A Philips 2000w (415v) Metal Halide Ballast
Technical Specifications
| Technology | Metal Halide |
|---|---|
| Manufacturer | Philips |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Height | 98 mm |
| Ignitor | SI54 |
| Lamp | 2000w (4.15v)w |
| Length | 330 mm |
| Type | Control Gear |
| Capacitance | 80 µf |
| Width | 116 mm |
Associated Product Barcodes
| 8711500996664 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BHL 2000 L76 |
| BHL2000L76 |