Philips CDMT/70W/I 70w Electronic Ballast
Quick Find: 9197
Product Discontinued
This item was discontinued on 16th October, 2023
Alternatively check out our parent collection of products:
Philips CDMT Electronic Metal Halide Ballast
Accessory Type
Ballast
Compatible Lamp Type
CDM-T
Control Gear Technology
Discharge
Control Gear Type
Electronic Transformer
Dimming?
Non-Dimmable
Height
36 mm
Length
220 mm
Manufacturer
Philips
Type
Control Gear
Wattage
70 W
Width
60 mm
Product Overview
Philips CDMT/70W/I 70w Electronic Ballast from Philips
Model: PHILIPS/CDMT/70W/I
A philips electronic CDMT ballast for use without a enclosure.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Electronic Transformer |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | Philips |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Height | 36 mm |
| Length | 220 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 60 mm |
| Compatible Lamp Type | CDM-T |
| Control Gear Technology | Discharge |