Philips Master CDM-TC 70 Watt G8.5 (842-4200K)
Quick Find: 30742
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Philips Light Bulbs
Cap/Base
G8.5
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
4200 K
Diameter
15 mm
Length
16 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Cool White (840/845)
Lumens
5900 lm
Manufacturer
Philips
Type
Light Bulb
Voltage
88 Volt
Wattage
70 W
Product Overview
Philips Master CDM-TC 70 Watt G8.5 (842-4200K) from Philips
Model: 871150021275715
Long lamp life compared with incandescent and halogen lamps UV-Block quartz outer bulb for reduced fading risks Stable colour impression over lifetime High lamp efficacy results in low operating costs and low heat generation
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | Philips |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Lumens | 5900 lm |
| Colour Temp | 4200 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 16 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 8000 hrs |
| Voltage | 88 Volt |
| Cap/Base | G8.5 |
Associated Product Barcodes
| 8711500212757 |