Philips MASTER Citywhite CDO-TT 100 Watt E40 3000K
Quick Find: 31340
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Philips Light Bulbs
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Colour Temp
2800 K
Diameter
47 mm
Length
211 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
10700 lm
Manufacturer
Philips
Type
Light Bulb
Voltage
97 Volt
Wattage
100 W
Product Overview
Philips MASTER Citywhite CDO-TT 100 Watt E40 3000K from Philips
Model: 871829112032200
Philips MASTER Citywhite CDO-TT 100Watt E40 3000KPhilips MASTER Citywhite CDO-TT 100Watt E403000K Has a Attractive white light Best optical efficacy allows greater spacing between luminaires, thereby reducing investment Highest energy saving and lowest cost of ownership
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Wattage | 100 W |
| Manufacturer | Philips |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Lumens | 10700 lm |
| Colour Temp | 2800 K |
| Diameter | 47 mm |
| Length | 211 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Giant Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 97 Volt |
| Cap/Base | 39-40mm GES/E40 |
Associated Product Barcodes
| 8718291120322 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 100CDMTT830 B027 |